‘BULANTI VE KUSMA’ DİKKAT!

Samsun’da, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sünbül, “Delta varyantı diğer korona virüslere göre daha hızlı çoğalmakta ve bağışıklık sisteminden kurtulabilmektedir” dedi

Kovid-19 virüsünün iki mutasyon geçirmiş formuna varyant denildiğini söyleyen Liv Hospital Samsun Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Mustafa Sünbül, delta varyantının ise ilk olarak Hindistan’da tespit edildiğini ve daha sonra İngiltere’de aşısız kişilerde korona virüsün yeni ve baskın bir türü olarak bildirildiğini söyledi.

YÜZDE 60 DAHA BULAŞICI
Bu tip yeni virüs tüm dünyada salgının kontrol altına alınması ile ilgili ümitlerin arttığı bir zamanda endişe oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Sünbül, “Delta varyantı insan vücuduna girdiğinde diğer korona virüslere göre daha hızlı çoğalmakta ve bağışıklık sisteminden kurtulabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu virüsün bugüne kadar olan Kovid-19 mutantlarına göre en hızlı ve en elverişli tip olduğunu bildirmektedir. Delta varyantı, alfa varyantına göre yüzde 50-60 daha bulaşıcıdır” diye konuştu.

MİDE BULANTISI, İSHAL, KUSMA
Prof. Dr. Mustafa Sünbül, delta varyantının semptomlarının farklı olup olmadığı hakkında şu bilgileri paylaştı:

“DSÖ’den yapılan açıklamada Delta varyantının daha ciddi belirtilere neden olduğu belirtilmektedir. Ancak bu sonucu doğrulamak için daha fazla araştırma yapmak gerektiği ifade edilmiştir. Delta varyantının neden olduğu Kovid-19 hastalığında başlıca belirtiler; mide bulantısı, baş ve boğaz ağrısı, ishal, kusma ve yüksek ateştir. Genç bireylerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde kendini göstermektedir. Bu belirtileri olan kişilerin derhal sağlık kurumuna başvurmaları gerekmektedir.”

TEMİZLİK, MESAFE, MASKEYE DEVAM
Prof. Dr. Mustafa Sünbül ayrıca, “Kovid-19 ile enfekte hastaların dokunduğu cansız yüzeylere el temasından kaçınılmalı, eller sık olarak sabunla yıkanmalı veya alkol bazlı dezenfektan ile temizlenmelidir. Sosyal mesafeye uyulmalı ve maske kullanma konusuna özen gösterilmelidir” dedi.

Elif SEKMEN

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.