‘ÇARŞAMBA PİDESİ’ UYARISI!

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, “Ünlü pidemizin ‘Coğrafi İşaret Sözleşmesi’nin yapılması gerekmetktedir. Aksi halde cezai işlem uygulanacak” açıklamasında bulundu

Samsun‘un Çarşamba ilçesi’nin dünyaca ünlü pidesi, Türk Patent Enstitüsü tarafından ‘coğrafi işaret’ ile tescillendi. Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, “Artık tüm esnafımızın Çarşamba pidesinin yapımı ile ilgili tarife uyması gerekmektedir” dedi.

UNUNDAN KIYMASINA, TEREYAĞINA KADAR
Çarşamba pidesinin coğrafi işaret tescilini Borsa’ya, dolayısıyla Çarşamba halkına kazandırmak, ilçemiz adına gerçekleştirdiğimiz gayretli ve önemli bir çalışmanın sonucudur” diyen Kazım Yılmaz, şöyle devam etti:

“Üretilen pidelerin en farklı yerel özelliği, pişirme kıvamı ve damak zevki açısından farklılık göstermesidir. Çarşamba pidesinin yapımında unundan, kıymasına, tereyağından soğanının doğranış şekline, mayasına kadar diğer pidelerden farklı yöntemler üretildiğini bir kez daha hatırlatmak isterim. Tüm bu yöntemler pidemizi ayrıcalıklı kılarak Çarşamba’ya özgü bir lezzet haline getirmiştir.”

‘COĞRAFİ İŞARET SÖZLEŞMESİ’ UYARISI
Çarşamba pidesinin artık ilçenin bir sembolü olduğunu, Samsun’u ve Çarşamba‘yı hem ulusal hem de uluslararası alanda temsil ettiğini de belirten Kazım Yılmaz, üretici esnafa, “Çarşamba Pidesi’ ibareli satışlar için ‘Coğrafi İşaret Sözleşmesi’ yapılması ve sözleşmenin kriterlerinde bulunan Çarşamba pidesinin yapımı ile ilgili tarife uyulması gerekmektedir. Sözleşme için son başvuru tarihi 28 Şubat’tır. Bu tonuda 0362 833 13 31 numaraları telefondan bilgi alınabilir” uyarısında bulundu.

PİDE SATIŞLARINA SIKI DENETİM GELİYOR
Sözleşme yapılmadan satışı yapılan Çarşamba Pidesi ibareli ürünlerin tespitinin Denetim Kurulu tarafından yapılacağını da belirten Başkan Yılmaz, “Bu tür satış yapanlara cezai işlem uygulanacaktır. Artık tüm Çarşambalıların, tüm Samsunluların bu değere sahip çıkması gerekmektedir. Biz Çarşamba Ticaret Borsası olarak bu görevi üstlenmiş bulunmaktayız” dedi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.