İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar “Çiftçi zaten mağdur”

Samsun Ziraat Odaları Başkanları İYİ Parti Samsun Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Bedri Yaşar’ı TBMM’deki makamında ziyaret etti.

20.01.2020
A+
A-

“BİR DE SİZ VURMAYIN”

Samsun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Tütüncü öncülüğünde ziyarete gelen 10 oda başkanı; çiftçi kredilerinin afaki faiz oranlarından, borçların yapılandırılmamasına, afet yaşayan çiftçilerin borçlarının devlet eliyle ertelenmesi gerektiğinden üretebilmek için kullandıkları elektrikte yaşadıkları sıkıntılara kadar birçok konuya değindiler.

“ALGI VAR, VAAT VAR, İCRAAT YOK”
Yaşar, “2019 yılında borçlarının yapılandırılması ile ilgili güçlü bir algı oluşturulmuş, geleceğe dönük herhangi bir afet olur ise borçların erteleneceği söylenmişti; ancak bugüne kadar hiçbir gelişme olmadı” diyerek dert yanan Ziraat Odası Başkanlarına, “Üreticinin konut sahiplerine oranla yüzde 14 daha pahalı elektrik kullanması çok mantıksız. Tarımda girdi yükünün hafifletilmesi, üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından tarımda kullanılan elektrikte birim fiyatlarının derhal düşürülmesi gerekli. Sizin de dediğiniz gibi gerekli yasal düzenlemeler yapılarak tarımsal sulama abone grubundan elektrik alan üreticilerimiz için aylık tahakkuk uygulamasından vazgeçilmeli, ürünlerin hasat dönemi dikkatte alınarak yılda bir ya da iki kez olacak şekilde tahsilat yapılmalıdır. Üreticilerimizin içinde bulunduğu durum göz önüne alınarak elektrik dağıtım şirketleri tarafından gerekli kolaylık sağlanmalıdır. Elektrikte uygulanmakta olan yüzde 1 enerji fonu, yüzde 2 TRT payı, yüzde 18 KDV kaldırılmalıdır. Biz bütün bu talep ve beklentileriniz için elimizden geleni yapacak, üreticimize sahip çıkacağız” dedi.

“DESTEK DEĞİL TEFECİLİK”
Çiftçi sorunlarının ve ne yapılması gerektiğinin konuşulduğu ziyarette, çiftçinin ortağı olduğu bir yapının mağduru olmasının üzüntü verici olduğunun bir kez daha altın çizen Yaşar, Ziraat Odası Başkanlarının bu konudaki dertlerini de dinledikten sonra şu ifadeleri kulandı;
“Yakından takip ettiğim ve ne yapmamız gerekiyorsa yapmanın gayreti içinde olduğum bir konu. Faiz oranlarına bakıldığında resmen çiftçimize tefecilik yapıldığını görüyoruz. 2018-2019 yıllarında özel bankalardan yüzde 40, Tarım Kredi Kooperatiflerinden yüzde 32,5, Ziraat Bankası’ndan da yüzde 16’lara ulaşan faiz oraları ile kredi çekebilen çiftçimiz, bugün can çekişiyor. Çiftçimizin ödenmesi çok zor krediler yüzünden üretimi durma noktasına gelmiştir. Bu faiz oranları hangi akla mantığa sığar. Ayrıca Ziraat Bankası’nın diğerlerinden daha düşük vermesine de aldanmayın. Çünkü o da verdiği kredinin bir kısmını nakit bir kısmını da çiftçiye girdi alımı için vermiş olduğu çiftçi kartına yüklemektedir. Bunun dışına bir de çiftçiye hayat sigortası, tarım sigortası, ipotek gibi ilave masrafları da yaptırmaktadır. Çiftçinin üretmesini istiyorlarsa bütün bu durumların derhal ortadan kalkması lazım.”

“KONUYU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIZ”
Yaşar, çiftçi sorunlarıyla ilgili meclise kanun teklifi sunduğunu ve haftaya mecliste konuşarak dile getireceği sorunların ardından teklifin meclis onayına sunulacağını da sözlerine ekledi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.