SAMSUN OPERA VE BALE’DEN ‘SENFONİK’ GECE!

Samsun Devlet Opera ve Balesi(SAMDOB), cumartesi akşamı Antonio Vivaldi’nin Dört Mevsim, Op.8 ve Antonín Dvorák’ın Serenade, Op.22 adlı eserlerinden oluşan senfonik konseriyle sanatseverlerle buluşacak

SAMSUN OPERA VE BALE'DEN 'SENFONİK' GECE!
22.03.2023
A+
A-

SAMDOB Orkestrası, 25 Mart Cumartesi akşamı muhteşem bir senfonik konsere imza atmaya hazırlanıyor. Antonio Vivaldi’nin Dört Mevsim, Op.8 ve Antonín Dvorák’ın Serenade, Op.22 adlı eserlerinden oluşan senfonik konserde orkestrayı İzmir Devlet Opera ve Balesi şeflerinden Tulio Gagliardo Varas yönetecek.

ÜNLÜ KEMANCI KONSERİN SOLİSTİ
Kariyeri boyunca Hollanda, İsviçre, Almanya, İspanya, Singapur, Çin ve Türkiye’de konserler veren, Martha Argerich, Mischa Maisky, Pinchas Zukerman, Renaud Capuçon gibi ünlü sanatçılarla ve Valery Gergiev, Zubin Mehta ve Ivan Fisher gibi dünya çapında şeflerle çalışan İzmir Devlet Opera ve Balesi başkemancısı Tolga Kulak konserin solist (keman) sanatçısı olacak ve “Dört Mevsim, Op.8”i icra edecek.

VİVALDİ’NİN ÖLÜMSÜZ ESERİ
İtalyan besteci Antonio Vivaldi’nin 1723’te bestelediği ve bestecinin yaşadığı dönemde de oldukça ilgi gören eseri “Dört Mevsim, Op.8” konçertosu, bestecinin en ünlü ve en sık seslendirilen eseri olmasının yanı sıra sanat ve müzik tarihinin de en değerli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. “Dört Mevsim, Op.8” senfonik konserin ilk bölümünde yer alacak.

1876’DAN GÜNÜMÜZE SERENADE…
Konserin 2. bölümünde Çek besteci Antonín Dvorák’ın “Serenade, Op.22” adlı eseri seslendirilecek. Serenat tarzının klasik yapısı, hafifliği ve zarifliği bestecinin çok ilgisini çekmiş, “Serenade, Op.22” adlı ilk serenadını 1875 yılında 11 günde bestelemiştir. Eser ilk kez 10 Aralık 1876’da Prag’da seslendirildi.

SAMDOB Orkestrası’ndan Didem Tepe’nin başkemancı olarak yer aldığı “Senfonik Konser” 25 Mart 2023Cumartesi akşamı saat 20.30’da Aydın Gün Salonu’nda dinleyiciyle buluşacak. Konserin biletleri, biletinial internet sitesinden ve Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinden alınabilir.

Nisanur ÖZYURT

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.