Türkel’den SASKİ isyanı | Yeni Günde Haber | Güncel Son Dakika Haberler
SON DAKİKA

Korkunç kaza!

ASAYİŞ, SON DAKİKA

Türkel’den SASKİ isyanı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Fatih Türkel,Vezirköprü İlçesi merkez ve kanalizasyon suyu arıtma tesisi ihalesine girmek için İstanbul’dan davet edilen iki firma hakkında Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne seslenerek “Samsun’da ihale şartlarına haiz kimse yok muydu?” dedi

Bu haber 22 Temmuz 2020 - 19:15 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Vezirköprü’de yapılacak olan arıtma tesisi ihalesinde Büyükşehir Belediyesi’nin “yine yaptı yapacağını” dedi.

DAVET USULÜ İHALE
SASKİ Genel Müdürü’nün yaptıklarına “artık birileri dur desin yeter artık” ifadelerini kullandı.
CHP İl Başkanı Türkel açıklamasında “15.06.2020 tarih 2020/293307 kayıt numarası ile SASKİ Vezirköprü İlçesi merkez ve kanalizasyon suyu arıtma tesisi ihalesi DAVET usulü ile ihaleye çıkarılmıştır. Ne hikmettir ki ihaleye girmek için Samsun’da ihale şartlarına haiz hiç kimse yokmuş gibi İstanbul’dan bize göre tanıdıklardan iki firma teklif vermek üzere Samsun’a davet edilmiştir. Söz konusu projenin yaklaşık maliyeti 13 milyon 303 bin 333 TL iken davet edilen iki firmadan biri 13 milyon 412 bin TL fiyat vermiş diğer firma ise 12 milyon 150 bin TL teklif vermiştir. İşin uzmanları bilirler ki yaklaşık maliyet üzerinden yüzde 15 tenzilat yaparak bu firma ihaleyi almıştır” dedi.

“BUNUN ADI PEŞKEŞTİR”
CHP İl Başkanı Fatih Türkel, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanının ve kamu vicdanına seslendiğini ifade ederek “Bunun adı peşkeştir. Açık ihale yöntemini uygulayıp kamuoyu önünde şeffaf bir şekilde isteklileri yarıştırmak varken çağrı usulü ile İstanbullu iki firmayı ihaleye çağırmak art niyettir. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni kim yönetiyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir’e bir kez daha soruyoruz. Samsun’da söz konusu ihale şartlarını taşıyan hiç mi firma yok? Açık ihale usulü kullanılsaydı ya da Samsun’lu firmalar da davet edilseydi, mütahitler yüzde 15 tenzilattan daha fazlasını yapar mıydı? İnşaat daha ucuza mal olur muydu? Diğer ihalelerdede de olduğu gibi özellikle SASKİ’nin büyük ihalelerinin tamamını İzmit ve İstanbul firmalarına verilmeye devam edeceği iddiaları doğru mudur?” sorularını yöneltti.