‘ASLA UNUTTURMAYACAĞIZ!..’

Samsun’da Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 1999 depreminin unutulduğunu söyleyerek, “6 Şubat yüzümüze tokat gibi çarptı. Artık unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi

'ASLA UNUTTURMAYACAĞIZ!..'

Samsun’da, Atakum Belediye Meclisi’nde tüm parti gruplarının oylarıyla meclisten geçen ‘yeni deprem yönetmeliği’ hakkında bilgi veren Başkan Deveci, “1 Ocak 2019 tarihinden önce belediyemizden yapı ruhsatı alan ve temel betonu henüz dökülmemiş yapıların inşaatlarda geçerli yapı ruhsat eki, zemin etüt ve statik hesaplarının yürürlükteki deprem yönetmeliklerinin hükümlerince yeniden projelendirilerek etüt edilmesi kararımız tüm parti gruplarının oy birliğiyle kabul edildi” dedi.

SAĞLIKLI, GÜVENLİ YENİ KONUTLAR
Konusunda deneyimli uzman kadrosuyla bir deprem komisyonu oluşturduklarını açıklayan Deveci, “Yapı stokunu yeniden tarayacağız. ‘Benim binamda çatlaklar var, gelin bakın’ diyenleri kontrol edeceğiz. Risk varsa gereğini yapacağız. Bununla ilgili bir çalışmamız ve hassasiyetimiz vardı ama ağır gidiyordu. Çeşitli dirençlerle karşılaşıyorduk. Şimdi mevzuatı yapacak, denetleyecek kişilerin, yapıyı yapacak olanların önünde insan hayatı var. ‘Benim kazancım insan hayatından daha önemlidir’ diyene Atakum’da selam vermem. Bunu herkes duysun. 1999 depremini unutmuşuz. 6 Şubat yüzümüze tokat gibi çarptı. Artık unutmayacağız, unutturmayacağız. Hem içimizden çıkan iyiliği koruyup kollayacağız hem de insan sağlığına ve güvenliğine uygun konutlar yapacağız” diye konuştu.

YAPI DENETİMLERİ ARTACAK
Atakum’da yapılara yönelik daha sıkı denetimler yapacaklarını belirten Başkan Deveci, “Denetlemeler konusunda verimli bir çalışma takvimi hazırlıyoruz. Biz denetleyeni denetleyebiliyor muyuz konusunda bir tartışma var. Bundan sonra imar affına cesaret edebilecek bir iktidar Türkiye’ye gelmez artık. Kentten çalmak isteyenler niyetlerinden vazgeçsinler. İmar hukuku onlara neyi vermişse ona razı olsunlar. Bazı dükkanlarda, görseli iyileştirmek için kolon kesildiği ihbarları alıp kontrol ediyoruz. Ancak, ha silahla adam öldürmüşsün ha kolonu kesmişsin” dedi.

CANLI YAYINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR: Başkan Av. Cemil Deveci, Kanal S ekranlarında ‘Merve İlhan ile Haberin İçinden’ programının canlı yayın konuğu oldu. Gündeme ve Atakum Belediyesi’nin hız kazandırdığı depreme yönelik çalışmalar hakkında önemli bilgiler verdi.

DEPREM TAHMİN İSTASYONLARI
Başkan Deveci, Atakum’a yaklaşık 2 yıl önce deprem tahmin istasyonlarının da kurulduğunu hatırlatarak, “Deprem tahmin istasyonları, bilim insanlarının oluşturduğu İstanbul merkezli Doğa Hareketleri Araştırma Derneği tarafından kuruldu. Sayısal ölçümler yapıyorlar. Belli bölgeye yerleştiriyorlar. Anadolu’ya yaygınlaştırmaya çalışıyorlar. Atakum’da Kayagüney ve Akalan’da olmak üzere iki tane var. Anadolu’daki yaygınlaştırılabilir ve yer hareketleri izlenebilirse 1 ila 30 gün öncesinde tahmin yapabiliyorlar. Yerel yönetimlerin bu işe destek vermesi ve Anadolu’ya yaygınlaştırılması lazım” ifadelerini kullandı.

Nisanur ÖZYURT

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.